Jak działają prawidła do rozciągania butów?

Istnieje wiele domowych sposobów na rozciąganie obuwia. Namaczanie, noszenie butów na grubą skarpetkę, smarowanie tłuszczem, który ma rozbić skórę – w praktyce wszystkie są mało skuteczne i zwykle wiążą się z dużym dyskomfortem dla właściciela obuwia. Znacznie lepszym pomysłem jest udanie się do szewca lub zakup prawideł do rozciągania butów. Jak działa ten gadżet i kiedy warto go zastosować?

Czym są prawidła do rozciągania butów?

Za małe buty nie zawsze trzeba oddać do sklepu albo szukać im nowego właściciela. Jest różnica między rozmiarami jest niewielka, można rozbić buty stosując prawidła. To specjalne urządzenie, które rozbija skórę i zwiększa rozmiar obuwia, w żaden sposób go nie uszkadzając. Prawidła dostosowuje się do pożądanego rozmiaru, można je więc stosować w obuwiu damskim i męskim o dowolnym rozmiarze. To znacznie lepszy pomysł niż grube skarpety czy namaczanie, które może bezpowrotnie uszkodzić obuwie.

Kiedy prawidła do rozciągania butów są skuteczne?

Prawidła nie nadają się do stosowania, jeśli rozmiar butów trzeba zwiększyć z 36 do 40. Jeśli jednak różnica wynosi pół do jednego rozmiaru, to bardzo skuteczna metoda rozciągania obuwia. Prawidła do rozciągania butów można dostać w sklepach obuwniczych, a także u szewca. Można zastosować je samodzielnie albo zlecić rozciąganie butów specjaliście z zakładu zajmującego się naprawę i renowacją obuwia, który zadba o to, by buty nie straciły ładnego wyglądu.